Vaše s.r.o. - www.vasesro.cz - zakládání společnosti
Výhody s.r.o.s.r.o. ve zdravotnictvíPříklady z praxeReferenceKontaktní informace

 

SRO ve zdravotnictví

 

Hlavní přednosti přechodu na SRO:

Důvody právní:

  • Lékař provozující svou praxi jako OSVČ ručí za škody a závazky veškerým svým majetkem (tedy i soukromým), SRO ručí pouze do výše základního kapitálu (200tis.Kč) společnosti. V SRO je soukromý majetek lékaře striktně oddělen od jeho podnikání.

  • V SRO vlastní lékař obchodní podíl společnosti. Tento podíl může kdykoliv a bez souhlasu zdravotních pojišťoven či zřizovatele (krajského úřadu) prodat, převést (ať už celý nebo jeho část) nebo darovat jednoduše třetí osobě dle vlastního výběru. Obchodní podíl je rovněž předmětem dědického řízení bez jakéhokoliv dalšího omezení či zásahu třetí strany                        (např. výběrového řízení krajského úřadu)

  • SRO poskytuje jejímu vlastníkovi mnohem větší autonomii a svobodu rozhodování v otázkách spojených s vlastnictvím společnosti, než je tomu u fyzické osoby (OSVČ) poskytující zdravotní služby

Důvody účetní:

  • Prodej obchodního podílu SRO je po pěti letech jeho existence osvobozen od platby daně z příjmu (převodu obchodního podílu) a plateb sociálního a zdravotního pojištění. Pokud se úplatný převod obchodního podílu realizuje dříve než po pěti letech existence SRO, pak lékař zaplatí pouze 15% daň z převodu obchodního podílu. Lékař tak ušetří při prodeji běžné praxe řádově statisíce korun, protože pokud by prodával jako fyzická osoba (OSVČ), pak zaplatí nejen daň z příjmu 15%, ale také odvede podle výše daňového základu sociální a zdravotní pojištění, v úhrnu tedy 43% + výše uvedenou daň 15%!
    Více o koupi a prodeji lékařských praxí, stejně jako komplexní informace o našich službách s prodejem a koupí souvisejících se můžete dozvědět na této stránce.

  • Lékař je zaměstnancem svého SRO a využívá všech zaměstnaneckých výhod - zejména možnosti čerpání nemocenské, ošetřování člena rodiny, stravenek (ideálně 90Kč) jako uplatnitelného výdaje, dále cestovních náhrad, životního či penzijního připojištění dle § 24 zákona o dani z příjmu ve výši 30.000Kč. Těchto možností pochopitelně lékař využívá u všech rodinných příslušníků, které zaměstnává a tím si snižuje daňový základ.

  • Odvody za platby sociálního a zdravotního pojištění, mzda i daň z jeho mzdy se v SRO účtují do výdajů - na rozdíl          od OSVČ, kde lékař odvody sociálního a zdravotního pojištění ve výši 43% do výdajů neuplatní!

  • Připočtěme ještě od roku 2013 u OSVČ zrušení daňového paušálu nad 2mil.Kč, solidární daň z příjmu ve výši 7%, zrušení stropů na zdravotní pojištění, zrušení slevy na dani pro pracující důchodce

  • Pokud lékař provozuje praxi jako SRO ve vlastní nemovitosti, pak uzavře jako vlastník nemovitosti se svým SRO nájemní smlouvu. SRO bude ve výdajích uplatňovat částku za pronájem a soukromá osoba bude zdaňovat tento příjem pouze 15% v § 9. Navíc uplatní z dané částky paušál ve výši 30% a toto zdanění nepodléhá odvodům sociálního a zdravotního pojištění.